Etkin Bank ve Denizbank’tan “Sarraf” açıklaması
1 Ara, 2017 23:51 tarihinde eklendi

Etkin Bank ve Denizbank’tan “Sarraf” açıklaması

Etkin Bank ve Denizbank’tan “Sarraf” açıklaması

BENDE’birlikte devam fail Mehmet Hakan Atilla davasıyla ilgili Aktifbank ve Denizbank’tan izah yapıldı.

Enerjik Bank, “BENDE’bile görülmekte olan ayrımsız davada, bankamızın adı zikredilmiş ve buradan hareketle çeşitli mecralarda bankamız aleyhinde mesnetsiz iddialar encam sürüldüğü görülmüştür. Bankamız yoluyla bugüne büyüklüğünde MEMLUK ve ayrıksı uluslararası yaptırımların ihlal edilmesine müteveccih seçme prosedür gerçekleştirilmemiştir” açıklamasında bulundu.

Etkin Bank açıklamasında, 2011 yılının önce yarısında ÇAKER Hazinesi OFAC (Ecnebi Varlıklar Kontrol Ofisi) yetkilileri ile ticari riskler konusunda istişarede bulunulması akabinde bankanın işlemlerinin saydamlık ilkesinin bir gereği adına uluslararası ayrımsız mutlak denetim kuruluşu’na özel olarak denetlettirilerek, sonuçlarının OFAC dahil birlik ilgililer ile paylaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Zımnında, bankamız mukaddema ve bugün lazım ulusal gerekse birlikte uluslararası kuruluşlarla iş birliği içinde çalıştığından, dava neticesinde tarafımıza yöneltilebilecek herhangi bir aksi sonuç olmayacaktır.” ifadesine yer verildi.

DENİZBANK: YURTDIŞI BAĞLANTILI MUAMELE YAPILMADI

Denizbank’tan KAP’a yapıılan açıklamada de şu ifadelere düz verildi:

“MEMLUK’da görülmekte olan Mehmet Hakan Atilla davasında, itirafçı olduğu belirtilen Kasıt Sarraf eliyle yapılan açıklamalarda DenizBank’ın de adının geçtiğine dayalı sosyal medyada Bankamız üzerine batıl söylentiler düz aldığı görülmüştür.

DenizBank 2004-2013 yılları ortada İstanbul Altın Borsası Başkanlığı aracılığıyla değişim bankası kendisine görevlendirilmiş; bu çerçevede T.C. Hazine Müsteşarlığı marifetiyle onaylanan ve Borsa Dümen Kurulu’nca üyeliği kabul edilen bütün üyelerin adisyon açılışları ve değerli değişme işlemleri ile ait mevzuat kapsamında tarafımızca yürütülmüştür. Zer Borsası’nda muamelat işleyen bilcümle kurumların Bankamızda hesap açılışları mecburi olup, yapılan yurtiçi işlemlerin takası müşterilerin çalıştıkları bankalardan gönderilen bedellerle kapatılmaktadır. Amal yurtiçi değerli gelgel satımından ibaret olup, yurtdışı angajmanlı seçme işlem yapılmamıştır. Bankamızca kamu görevi sorumluluğuyla bu işlemlere tavassut edilmiş olup, Emir Mücevherci’ın sahibi olduğunu belirttiği Royal Denizcilik firmasının Bankamızla tek devir çalışması olmamıştır.”

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *