Fed’den sayısal mülk açıklaması
1 Ara, 2017 23:50 tarihinde eklendi

Fed’den sayısal mülk açıklaması

Fed’den sayısal mülk açıklaması

Fed’deki görevine güdük müddet önceki başlayan Başkan Yardımcısı Randal Quarles, Washington’bile düzenlenen Finansal Teknolojiler (Fintech) konferansında dijital mülk birimlerini eleştirdi.

Değeri hafta ortamında 10 bin dolar eşiğini aştıktan sonra 11 bin 434 dolara büyüklüğünde yükselen Bitcoin’in şu an medyanın göz bebeği olmasına karşın gelişigüzel dayanağı bulunmadığını vurgulayan Quarles, “Dijital mülk birimleri, diğer yaratıklar yoluyla desteklenmiyor, asli değerleri yok, denetlenen bankaların sorumluluğunda değiller” ifadelerini kullandı.

Quarles, bu nedenle dijital para birimlerini bakir finansal dirlik yerine kabul etmenin pres olduğuna dikkati çekerek, kullanımlarının artmasının mali istikrar açısından yüce riskleri birlikte getireceği uyarısında bulundu.

Eşkâl bankalarının zat dijital para birimlerini çıkarmasına üstelik değinen Quarles, bu konuda çok dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Quarles, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıpkısı gestalt bankası eliyle çıkarılan dijital para biriminin türel açıdan kapsamlı çözümleme ve konsültasyonlar gerektirdiğini düşünüyorum. Antrparantez elan kendini kanıtlamamış bir teknolojinin potansiyel kullanımı, para tezkiye, siber düzenlilik ve şahsi gizlilik dahil doğmak üzere ince benzeri risk listesini yanı sıra getirecektir. Benzeri hat bankası aracılığıyla çıkarılan ve dünya genelinde meri olan dijital para biriminin, kırıcı siber ataklara maruz kalabileceğinden, mal aklamada ve yıldırı finansmanında ferah şekilde kullanılabileceğinden endişeliyim.”

Fed’in Denetimden Sorumlu Komutan Yardımcısı Quarles’in sayısal dünyalık karşıtı bu yorumları, bankanın bire bir bambaşka koskocaman isminin güzeşte yaptığı açıklamalarla çelişti.

New York Fed Başkanı William Dudley, bankanın zat sayısal dünyalık birimini tart konusunu düşünmeye başladığını söylemişti.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *