Husye satışında kullanılmamış dolaşma
1 Ara, 2017 23:50 tarihinde eklendi

Husye satışında kullanılmamış dolaşma

Husye satışında kullanılmamış dolaşma

Besin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Besin Kodeksi Yumurta Tebliği’nin Resmi Gazete’de yayımlanmasının peşi sıra er bezi üreticileri, “yetiştirme metodu kodu”nu de içeren bakir kodlama uygulamasına başladı.

Bakir düzenlemeye bakarak; doğrudan adam tüketimine veya gıda sanayisinin kullanımına verilen kabuklu yumurtada (A sınıfı) üstüne “yetiştirme metodu kodu” olacak.

bahis konusu kodun tespitinde “Yumurtacı Tavukların Korunması İle Ilgili Minimum Standartlara Ilişkin Yönetmelik” hükümleri ana alınacak.

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası önüne, örgensel yetiştiricilik için 0, free range (kemiksiz dolaşıma ulaşım) yetiştiricilik amacıyla 1, kümeste kafessiz yetiştiricilik amacıyla 2 ve kafesli yetiştiricilik amacıyla 3 olacak şekilde dizge aracılığıyla tabiatıyla verilecek.

İLK HANEYE DİKKAT
0: Örgensel tavuk
1: Gezen tavuk
2: Kümeste müstakil tavuk
3: Cezaevi tavuğu

KODSUZ ER BEZI SATILMAYACAK

Kod, işletme ve kümes numarası kümeste yahut lüzumlu tedbirleri kabul etmek gibi bir işletmeye ilgili sınıflama yahut paketleme tesisinde yazılacak.

Yetiştirme metodu kodu, işletme ve kümes numarası yazılmamış A sınıfı haya, global yahut düzensiz adına satışa sunma edilemeyecek.

Yetiştirme metodu kodu, A sınıfı yumurtanın etiket bilgilerinde (0: organik yetiştiricilik gibi) açıklanacak.

Tebliğe bakarak, husye ürünleri üretimine dayalı işletme müsaade belgesi almış likit haya ve işleme tesisleri, “besin sanayi” yerine tanımlandı.

ÜRETİCİ MEMNUN

Balıkesir Tecim Borsası ve Er Bezi Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, uygulamanın çokça durumunda ve akıllıca olduğunu söyledi.

Kula, “Sakat yumurtaların üzerindeki kodlamada TR diyerek başlayan peşi sıra vilayetin plak kodu ve ondan sonradan kümes pres numarası vardı. Demin ise bunların önüne 4 değişik yumurta istihsal metodu kodu geldi. Yıpranmamış tebliğe bakarak, örgensel yetiştiricilik için 0, serbest dolaşan tavuk yumurtaları için 1, kümeste kafessiz yani bağımsız tavuk adına 2 ve kafes testis tavuğu üzere 3 dolma kodunu basıyoruz. Yani satın alınan yumurtada üzerindeki kodlara baktığınız devir örgensel yetiştiricilik ürünü mü, kafeste evet da müstakil gezen tavuk yumurtası mı olduğunu görebileceksiniz” dedi.

KOLİSİ 10 LİRAYA ÇIKTI

Faruk Kula, kodlaması yapılmayan yumurtaların satılmaması gerektiğini birlikte ifade etti.
1,5 kamer öncesine büyüklüğünde bağan seyreden yumurta fiyatları dolayısıyla üreticilerin zorda olduğunu bile dile getiren Kula, “Şu anda yumurtanın çiftlik çıkışı satışı 29 kuruş seviyesinde. Bu de tüketiciye aşağı fevk 35 kuruş seviyesinde ulaşıyor. Kolisi marketlerde 10 liraya büyüklüğünde satılıyor” diye konuştu.

RAFADAN MI YAĞDA MI? (OSMAN MÜFTÜOĞLU)

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *