Mecburi kış lastiği uygulaması başladı
1 Ara, 2017 23:50 tarihinde eklendi

Mecburi kış lastiği uygulaması başladı

Mecburi kış lastiği uygulaması başladı

Şehirlerarası dara ve gelgeç haiz ticari araçlar amacıyla şita lastiği uyumsuz zorunluluğu bugün başladı.

1 April 2018’bile sona erecek şita lastiği yakışmamış zorunluluğuna yöntemsiz açacak sahiplerine uygulanacak 625 teklik ceza, 1 Ev 2018’den bilahare 715 liraya yükselecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Danışma Bakanlığı’nca, Karayolları Trafik Kanunu gereği bulaşıcı ve pırtı taşımalarında beğenilen araçların şita lastiği takmaları, illerin çekicilik ve abuhava şartlarına göre yılın belirli dönemi üzere zorunlu tutulacak. bahis konusu izin, Bakanlıkça valiliklere üstelik devredilebilecek.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Umumi Müdürlüğü, Bitirmiş Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının çizik kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri vasıtasıyla yapılacak.

Kurala namünasip araçların işletmecilerine muteber 625 lira cezanın Maliye Bakanlığı tarafından açıklayan yüzdelik 14,47’lik yeniden valüasyon oranı çerçevesinde 1 Karı 2018 bakımından 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Tamlanan yönetimsel servet cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu çıkışlı olacak.

Buna göre, arızi ve kayıt taşımalarında makbul vesait seçme sene 1 Boşluk ile 1 Nisan arasında şita lastiğini mecburi kullanacak.

ÖZEL ARAÇLARDA ZORUNLU MU?

Eriştirme, Denizcilik ve Enformasyon Bakanı Ahmet Arslan, şita lastiğine ait yapılan düzenlemenin hususi yerine tescil edilen taşıtları kapsamadığını, buna rağmen şehirler arası angarya ve gelgeç taşıyan ticari araçlar amacıyla ıztırar taşıdığını tabir etti.

Tamlanan sürelerde mülk sınırları zarfında şita lastiği zorunluluğunun uygulanacağı tarih aralıklarıyla ilgilendiren duyuruların valiliklerce yapılacağını vurgulayan Arslan, denge ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar dışındaki özel araçlar için uygulamanın mecburi olmadığını fakat can ve mülk güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında kül araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye mektubu etti.

BAKAN ASLAN: TEDBİRSİZ ARAÇLARA MÜSAADE VERİLMEYECEK

Aslan, uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağduriyete uğramasını önlemenin amaçlandığını belirterek ekiplerin tedbirsiz, hazırlıksız yola sâdır araçları daha ekti denetleyeceğini ve şita şartlarına makul sargaç takmayan araçların yola bitmeme etmelerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yıvışık, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine kıyasla daha ongun kere tutuş ve efdal güvenlik sağladığını anlatan Arslan, kış lastiği arızi zorunluğunun sonraları erdiği tarihin, çekicilik şartlarına kapalı yerine Bakanlıkça 1 ay uzatılabileceğini kaydetti.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *