Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı
1 Ara, 2017 23:50 tarihinde eklendi

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

Zorunlu kış lastiği uygulaması başladı

Şehirlerarası dara ve sâri haiz ticari vesait için şita lastiği üstünkörü zorunluluğu zaman başladı.

1 April 2018’da sona erecek şita lastiği geçici zorunluluğuna münasebetsiz dil sahiplerine uygulanacak 625 teklik ceza, 1 Ev 2018’den sonraları 715 liraya yükselecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca, Karayolları Trafik Kanunu gereği bulaşan ve pırtı taşımalarında beğenilen araçların şita lastiği takmaları, illerin gelgel ve iklim şartlarına bakarak yılın makul dönemi için zorunlu tutulacak. söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere bile devredilebilecek.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Tecim Bakanlığının eksen kapılarındaki birimleri ve belediyelerin teftiş birimleri vasıtasıyla yapılacak.

Kurala yaraşmayan araçların işletmecilerine meri 625 teklik cezanın Maliye Bakanlığı marifetiyle açıklanan yüzde 14,47’lik baştan değerleme oranı çerçevesinde 1 Ev 2018 itibarıyla 715 liraya çıkarılması öngörülüyor. Tamlanan idari servet cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Kabine çıkışlı olacak.

Buna bakarak, muvakkat ve yük taşımalarında geçer vesait her sene 1 Fasıla ile 1 April beyninde kış lastiğini zorunlu kullanacak.

ÖZEL ARAÇLARDA MECBURI MU?

Eriştirme, Denizcilik ve Enformasyon Bakanı Ahmet Arslan, kış lastiğine ilgilendiren yapılan düzenlemenin hususi olarak tescil edilen taşıtları kapsamadığını, buna karşın kentler arası denge ve geçici haiz ticari araçlar üzere zorunluluk taşıdığını ifade etti.

Tamlanan sürelerde iklim sınırları içre kış lastiği zorunluluğunun uygulanacağı sıra aralıklarıyla ilgili duyuruların valiliklerce yapılacağını vurgulayan Aslan, abra ve geçici taşımacılığı fail vesait dışındaki özel araçlar amacıyla uygulamanın zorunlu olmadığını fakat fert ve para güvenliğiyle güvenli yolculuk amacıyla kış şartlarında tamam araçlarda kış lastiği kullanılmasını tavsiye mektubu etti.

BAKAN ASLAN: TEDBİRSİZ ARAÇLARA MÜSAADE VERİLMEYECEK

Aslan, uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, şita lastiği sıfır araçların yolu kapatmasını ve insanların mağduriyete uğramasını önlemenin amaçlandığını belirterek ekiplerin tedbirsiz, tedariksiz yola sâdır araçları henüz mıhsıçtı denetleyeceğini ve kış şartlarına uygun sargaç takmayan araçların yola devam etmelerine müsaade verilmeyeceğini bildirdi.

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine göre elan iyi posta tutuş ve faziletli güvenlik sağladığını anlatan Arslan, kış lastiği eğreti zorunluğunun sonradan erdiği tarihin, albeni şartlarına merbut adına Bakanlıkça 1 kamer uzatılabileceğini kaydetti.

KIŞ LASTİĞİ HAKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

Kış lastiklerini takma zamanı da geldi. Ticari araçlar için yasal zorunluluk 1 Aralık’ta başlıyor. Hangi araçlar için bu zorunluluk var? Soğuk hava şartlarında sürücüler nasıl davranmalı? Sürüş Teknikleri Uzmanı Ethem Genim,  NTV ekibinden Korhan Varol’un sorularını yanıtladı.”,”streamid”:”4c8ff623-4d06-4f61-8563-8f2d61b17426″” data-player-ishd=”False” data-player-forcehtmlplayer=”false” data-player-mostvisibleplay=”true” data-player-vod-token=”6e542d23644d9e594615f78fbfd3789bde4e9c48ebc0e155″ data-player-mute=”false” data-player-videowidget=”false” data-player-lazyload=”false” data-player-section=”otomobil” data-player-category=”Video-Galeri” data-player-target=”otomotiv,turkiye,son-dakika,ekonomi,kar” data-player-duration=”0″/>

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *