• Home
  • App
  • Instagram’ın Yeni Video Paylaşım Platformu IGTV, YouTube’a Gerçekten Rakip Olabilir mi?

Instagram’ın Yeni Video Paylaşım Platformu IGTV, YouTube’a Gerçekten Rakip Olabilir mi?

Dünyanın en büyük görsel içerik platformu olan Instagram, oldukça kısa bir süre önce yeni video paylaşım platformu IGTV’yi tanıttı. 1 saate kadar uzunlukta, yalnızca dikey videoların yer alacağı platform, doğrudan olarak mobil kullanıcıları hedef alıyor.

IGTV, Instagram’ın diğer özelliklerinden tamamen değişik olan bağımsız bir tatbik. Her Instagram kullanıcısı bununla birlikte bir IGTV kullanıcısı da olacağından yeni platformun kısa sürede 1 milyar kullanıcıya ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

YouTube’da yer edinen içerik üreticiler uzun süreden beri Google’ın video paylaşım platformuna bir alternatif arıyordu. YouTube’un para kazanma kuralları ve algoritmalarında devamlı olarak gerçekleşen değişimler, içerik üreticilerin YouTube üstünden para kazanmasını zorlaştırıyordu fakat hayatlarını buradan kazanan kullanıcıların bir alternatifi de bulunmuyordu.

IGTV’nin YouTube’un sürekli değişimlerinden yorulmuş içerik üreticiler ve kullanıcılar için bir alternatif yol olup olmayacağı merak ediliyor. Sonuç olarak yeni düzende IGTV’de sadece dikey videolar yer alacak ve bu uygulama mobil cihazlarda kullanıcılar tarafından kullanılabilir hale gelecek. Bu da Instagram’ın IGTV ile PC kullanıcılarını direkt olarak oyunun haricinde bıraktığı anlamına geliyor.

IGTV ile ilgili dört gözle beklenen bir başka mevzu ise içerik üreticilerinin iyi mi para kazanacağı. Instagram, lansman esnasında yaptığı açıklama ile platformda başlangıç sırasında herhangi bir reklam olamayacağını belirtti. Peki, reklam gösterilmeyen bir platformda bütün günlerini bu iş için ayıran içerik üreticiler iyi mi para kazanacaklar?

Henüz IGTV ile ilgili pek oldukca sual işareti var ve yeni video içerik platformunun yakın gelecekte YouTube’u korkutması beklenmiyor. Fakat Instagram’ın YouTube’un yapmış olduğu hataları yapmayarak kullanıcı şikayetlerine kulak vermesi ve içerik üreticileri için bir gelir kapısı oluşturması, orta vadeli gelecekte IGTV’yi bir YouTube alternatifi haline getirebilir.

 

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir