• Home
  • Blog
  • Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO emek harcaması nasıl yapılır? Sorusunun cevabı uzun saatler ve günler alabilir. SEO kelimesinin açılımı, Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yaklaşık 250 kriterden oluşan arama motorlarına yapılan SEO emek harcaması uzun süreçten geçmektedir. Bu kriterlerin sıralamaya etkileri farklıdır.SEO çalışmasını bireysel olarak sizde yapabilirsiniz ama profesyonel bir yardım ile bu kriterleri daha kısa sürede halletmiş olursunuz. Profesyonel ve kelime bazlı SEO çalışmasının nasıl yapıldığını 2 aşama anlatacağım. Bu aşamalar; site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyondan oluşmaktadır. Aşağıda anlatacağımız bilgilerde başarı göstermiş olabilmek için sitenizin bu kurallara uygun olması gerekmektedir.


Profesyonel SEO Analizi


SEO çalışmasına başlamadan ilkin sitenizin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Rakip, sektör ve anahtar kelime seçiminin ve analizlerin yapılması, sitenizin uyumu, dış bağlantıların (Backlink) analizini kontrol etmeyi unutmayınız. Profesyonel SEO çözümleme yaparken nelere dikkat etmelisiniz;


Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır?


Site içi optimizasyon, sitenin kullanıcılar ve arama motoru botlarının göreceği kısmını kapsamaktadır. Yapacağınız site içi optimizasyon çalışmasında maksimum verim alabilmek için sitenizin alt yapısı bu isteklere uygun olmalıdır.İndexlemeSitenizin index alması kolaydır, ancak karmaşa bir işleyiş sistemi vardır. Sitenizin nasıl index alacağını anlatmak istiyorum. İndex işlemini ücretli ve ücretsiz bir şekilde yapan pingleme siteleri bulunmaktadır. Ancak en doğru indexleme yöntemi naturel olandır. Türkiye’de en oldukca kullanılan arama motoru olan Google arama motorunun, Webmaster Tools aracında “Google Gibi Getir” özelliğini kullanarak sitenizin veya sayfalarınız indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak içerik giriyorsanız, yedi gün boyunca Getir yaparak sitenize tertipli bir şekilde Google botlarının gelmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak içerik girdiğinizde ve sunucu bazlı bir sorun yaşamadığınız sürece sayfalarınız düzenli bir halde indexlenecektir.Eskiden etiketin önemi oldukça fazlaydı. Artık aşırı kullanılan etiketler site için sıkıntı yaşatmaktadır. Bu nedenle 2 – 3 adetten fazla etiket kullanmamaya itina gösteriniz. Kullandığınız etiketler arama motorlarında index sayınızı da arttıracaktır. Arama motorlarında indexlenen 404 sayfanız bulunuyorsa bunları tespit edip bildirimde bulunmalısınız. Hatalı sayfalar sitenizin kıymetini düşürür ve ziyaretçi kaybı yaşamanıza niçin olur.Robots.TxtSitenizin doğru ve hızlı bir biçimde taranması için robots.Txt dosyanızın yüklenmiş olması gerekmektedir. Robots.Txt dosyası sayesinde arama motoru botlarına sitenizin hangi sayfalarının indexlenmesini istediğinizi veya istemdiğiniz belirtebilirsiniz. Sitenizde robots.Txt dosyası olup olmadığını, domain.Com/robots.Txt yazarak öğrenebilirsiniz. Bu dosyanın varlığı arama motoru dostu olduğunuzu göstermektedir.DomainDomain sitenizin ve firmanızın en mühim unsurudur. Özellikle kelime bazlı SEO çalışması yapacaksanız domain büyük etkenlerden biridir. Örnek vermek gerekirse; alaçatı otel, alaçatı oteller, alaçatı otelleri kelimelerinde ilk sayfada olmak istiyorsunuz. Domain adresiniz alacatiotelleri.Com ise büyük avantaj yakalarsınız. Arama motorları kısa domainleri daha çok sever. Domain adresiniz için SSL alarak sitenizi arama motorları gözünde daha emin kılabilirsiniz. Ülkemiz için domain uzantılarının ehemmiyet listesi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.


.Com (Global olarak önceliğe sahiptir)
.Com.Tr (Türkiye için en prestijli uzantıdır)
.Gen.Tr (Tr uzantısı olması nedeniyle etkilidir)
.Net
.Org
Diğer TR’li uzantılar
Diğer uzantılar


Domain YaşıSEO emek harcaması yapılacak bir site ne kadar eski ise, o kadar SEO emek harcaması bereketli geçer. SEO emek vermesi yapılacak bir site minimum 6 aydır aktif olması gerekmektedir. Yeni açılmış bir siteye SEO emek harcaması yapıp, siteyi spama sokabilirsiniz.

Site HaritasıSite haritası, arama motorlarının sitenizdeki son değişimleri rahatça görmesine yardımcı olur. Site haritaları otomatik kendini güncellemelidir. Site haritanız otomatik güncellenmiyorsa, her makale eklediğinizde site haritanızı güncellemelisiniz. Site haritalarını kendi kategorisine veya türüne nazaran ayırabilirsiniz. Farklı site haritaları oluşturmanız sizin faydanıza olacaktır.

Canonical UrlAynı içeriğin birden fazla sayfada yer alması arama motorları tarafınca kopya içerik olarak algılanmaktadır. Sitenizi bu durumdan kurtarmak için SEO uyumlu bir etiket olan Canonical Url kullanmanızı öneri ederim. İçerik ve link bazlı çakışmaların önüne geçmek için kullanılan Canonical Url hem de meta taglara benzerliği ile de ön plana çıkan Rel Canonical olarak da kullanılabilir. Canonical ile alakalı daha çok bilgi edinmek dilerseniz buraya tıklayabilirsiniz!Breadcrumbs (Ekmek Kırıntısı)Özellikler E-tecim ve oldukca kategorili sitelerin tercih etmesi gerektiği bir özelliktir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha süratli gezilmesini sağlamaktadır. Breadcrumbs, sitenize gelen ziyaretçiye kolaylık sağladığı gibi arama motoru botlarına kolaylık sağlamaktadır.Örnek: Anasayfa > Emlak > Konut > Satılık > RezidansKırık Link BağlantılarıArama motorları için başka sitelerden sitenize verilen bağlantılar sizin referansınız olarak algılar. Bu referans linkler sayesinden sıralamada yükseliş yaşarken, bu linklerin kaldırılması yada sitenizi zarar veren linkler olabilir. Bu nedenle siteniz için verilen bağlantıları tespit edip zararlı ve linkinizi kaldırmış siteleri arama motoruna bildirmelisiniz. Bu siteleri Webmaster Tools panelinden “Sitenize Bağlantılar” alanından ulaşabilirsiniz.Mobil TemaSon yıllarda mobil telefon kullanımın artmasıyla arama motorları da kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek için mobil tema ahenkli sitelerin değerlerini arttırmıştır. Google’un 021 Nisan 2015’de yapacağı mobil siteler için yapacağı güncelleme bunun bir göstergesidir. Nisan ayından itibaren mobil liste ve masaüstü sıralamalarından büyük farklar olacak. Mobil sitesi olmayan siteler, arama motoru sıralamalarında arka sıralara düşecekler.Sayfa HızıSite hızı yada sayfa hızının SEO çalışmasını direkt etkileyen bir faktör değildir. Ancak yakın zamanda mobil sıralamaları etkilen bir faktör olacak. Şimdiki zamana dönersek, site hızınızın yavaş olması sitenize gelen kullanıcıların sitenizden hemen ayrılmasına veya az vakit geçirmesine niçin olacaktır. Bu konum zamanla sıralamalarda gerilemenize niçin olacaktır. 

Unutmadan söyleyeyim başlık M…..” şeklinde gözükmektedir.Açıklama (Description)SEO çalışmasının büyük etkenlerinden kıymeti olan açıklama ( description ) metni, 140 – 160 karakterden oluşmalıdır. Bu açıklama metni sayfanızı özetleyen kısa bir metin görevini görür. Kelime bazlı SEO çalışmasından anahtar kelimenizi ve türevlerini geçirmeyi unutmayınız. Ancak kelimeleri eklerken cümle akışının bozulmadığından güvenli olun.İçerikSite içinde kullanılan içerik, metin uzun ve malumat verici olmalıdır. Okuyucu metini okurken siteden çıkmamalıdır. Yani uzun içerik okuyucuyu sitede tutmalıdır. SEO ahenkli makale burada devreye girmektedir. İçeriğinizi özetleyen anahtar kelimeler ve türevleri belirlenip doğru bir biçimde siteye eklenmelidir. Sitenize eklenen içeriğin minimum 300 kelimeden oluşmalıdır. Makale içlerinde önemli kısımları bold, italic gibi değişik makale çeşitleriyle ön plana çıkartın. Okunmayı kolaylaştıran paragraf ve alt başlıklara yer verin.Anahtar Kelime YoğunluğuSitenizin yada firma sitesinin ana anahtar kelimelerini belirleyin ve bu anahtar kelimelerin dışına çıkmayacak şekilde içeriğinizi oluşturun. İçeriğinizdeki anahtar kelimelerinin yoğunluğu, arama motorlarına sitenizin hangi mevzuyla ilgili bir site olduğunu anlamasına destek olur. Anahtar kelime yoğunluğu içerik uzunluğuna bakılırsa %4 ila Zrasında olmalıdır.Görsel Alt EtiketleriArama motorlarının görsel kısımlarında daha yüksek sıralamada çıkmak ve oradan hit çekmek için resimlere alt etiket ve açıklama eklemeyi unutmayınız.


Site Dışı Optimizasyon Nasıl Yapılır?


SEO çalışmasının en önemli bölümü olan site dışı SEO çalışması, çalışmanın `’lık kısmını oluşturmaktadır. Site dışı SEO emek harcaması ile verim alma süreniz kısalacaktır. Bu çalışmanın temeli backlink çalışmasından oluşmaktadır.SEO Backlink İlişkisiBacklink çalışması yaparken meydana getirilen en büyük hatalardan kabul edilen fazla bağlantı almanın faydalı olduğudur. Fazla bağlantı almak sitenize faydadan çok zarar verir. Önemli olan sektörünüzle ilgili sitelerden ve bu sitelerinden kaliteli siteler bulunduğunu test edip, belli aralıklarla düzenli bir biçimde almalısınız. Aldığınız bağlantılardan sitenize ziyaretçi gelmiyorsa aldığınız linkin faydası fazla olmayacaktır. Peki sitenin kaliteli veya otoriter site olduğunuz iyi mi anlayabilirsiniz. Öncelik sitenin düzenli bir şekilde içeriğinin güncelleniyor olması gerekir. Ücretli ve ücretsiz araçlar kullanılarak ziyaretçi hitini ve dünya sıralamaları test edebilirsiniz. Google’un kendi bünyesinde değerli görmüş olduğu News kayıtlı siteleri tercih edebilirsiniz.Text Link ÇalışmasıText bağlantılar en yaygın olarak kullanılan bağlantı çalışmasıdır. Title belirlemenize izin verirken hedef kelimelerinizi ön plana çıkarmanızı sağlar. Kelime bazlı SEO çalışmasında en büyük görevi text bağlantı çalışması oynar. Dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan en büyük faktör bu çalışmada bir makaleden en çok 3 adet bağlantı çıkışı yapınız. Aşırı bağlantı çıkışı spama girmenize niçin olabilir.

Text bağlantı çalışmasında alabileceğiz bağlantı çeşitlerinden birazcık bahsedelim.Tanıtım YazılarıAlınan tanıtım makaleleri birer text reklamdır. Asıl amacının verdiğiniz hizmeti ve sitenizi tanıtmak olduğunu hiç unutmayın, tanıtım yazılarını sektörünüzden veya bağlantılı sitelerden alın, news kayıtlı haber siteleri, şahsi bloglar’dan alabilirsiniz.Blog TanıtımıBlogspot, WordPress ve Tumblr başta olmak suretiyle blog sitelerinde size hususi blog sayfaları açıp sektörünüzle alakalı makaleler ekleyip site linklerinizi ekleyebilirsiniz.Forum TanıtımıKitlelere ulaşmanın diğer bir basit yolu ise forumlardır. Sadece kaliteli ve kitlesi bulunduğunu düşündüğünüz yerlerden tanıtım ve site linkinizi ekleyerek çeşitlilik sağlayabilirsiniz.Sözlük TanıtımlarıForumlar şeklinde kitlenin yüksek olduğu alanlardan bir tanesidir. Kaliteli kitlesi olan sözlüklerde direkt reklam olduğunu göstermeden tanıtımlarınızı yapabilirsiniz.Video ÇalışmalarıYoutube, Vimeo ve Dailymotion başta olmak üzere video sitelerinde size hususi kanallarla sektörünüzle ilgili videolar ilave edip tanıtım bölümlerinde site linklerini ekleyebilirsiniz.Soru – Cevap SiteleriSoru cevap sitelerinde sektörünüzle alakalı sorulmuş ve cevabını barındırdığınız sayfalara veya sitenize bağlantı vererek kullanıcılara destek olabilirsiniz.Sosyal MedyaSosyal medya hesaplarında meydana getirilen paylaşımlar birer permanent bağlantı türü olarak index alır. Bu türün tanıtım yazılarından oldukca farkı yoktur. Yaptığınız açıklamanın ilk satırı title devamı ise açıklama olarak index alırlar. Link çeşitliliğinde ne olursa olsun kullanmanız ihtiyaç duyulan bir yöntemdir. Birçok toplumsal platformda aktif olarak yer almaya özen gösterin.Diğer bir taraftan en kolay hit kaynağıdır.

Google ™ başta olmaz üzere birtakım arama motorları reklam verimliliğini artırmak için ziyaretçilerin internet gezintilerini çerez olarak kayıt altına alır. Son dönemlerde bu çerezler sıralamalarada etki etmeye başladı. Kullanıcılar aradıkları sonuca daha hızlı ulaşsın diye çereze kaydedilen siteler daha üst sıralarda yer alabiliyor.İmage LinkEn hızlı verimlilik alacağınız emek verme türüdür. Bir diğer tanımıyla banner linkler, doğru bir optimizasyonla en hızlı sonuç alabileceğiniz çalışma türüdür. Banner linkler alırken, alınan sitenin kalitesi, otoritesi ve ziyaretçi sayısını incelemeniz gerekmektedir. Görsele eklenen linkte title kullanımı, hedef linke mutlaka title olarak anahtar kelimenizi eklemelisiniz.SEO çalışmalarındaki en temel faktörleri basit bir üslupla anlattık, yapılacak çalışmaların tamamı birbiriyle bağlantılı bir işleyiş sistemi içerisindedir. Özellikle teknik ve site içi SEO çalışmalarını tamamlamadan site dışı SEO çalışmasına başlanmamalıdır. Çalışmalarınızı sistematik ve düzenli olarak yapmanızı tavsiye ederim.

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir